Sterylizacja wody promieniowaniem UV, wyjaławianie – to jednorazowy cykl technologiczny polegający na unicestwieniu wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych oraz zarodnikowych postaci mikroorganizmów. Sterylizacji można dokonać za pomocą lamp UV naświetlając wodę promieniami ultra filetowymi. Prawidłowo wysterylizowana woda jest jałowa. Nie zawiera żadnych żywych drobnoustrojów, bakterii, wirusów oraz ich form przetrwalnikowych.
Ultrafiolet jest efektywnym sposobem sterylizacji powierzchni nieosłoniętych przez szkło lub papier. Promieniowanie UV, wyjaławianie polega na naświetlaniu wody promieniowaniem ultrafioletowym. Promieniowanie to zmienia strukturę kwasów nukleinowych, dlatego najsilniej działa na formy wegetatywne drobnoustrojów. Używa się fal o długości 210–328 nm (najbardziej aktywne jest promieniowanie o długości fali 254 nm). Dzięki lampom UV, dzięki zastosowaniu lamp UV możemy uzyskać wyjątkowo czystą wodę, również zdatną do picia.
Promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe dla ludzi – może powodować między innymi stany zapalne skóry i zapalenie spojówek. Promieniowanie ultrafioletowe nie przenika w głąb płynów i ciał stałych, jest absorbowane przez szkło i tworzywa sztuczne. Lampy UV odznaczają się niewielkimi kosztami przy eksploatacji, a także trwałością i bezpieczeństwem użytkowania. Dostępne są w wielu różnych modelach różniących się takimi parametrami jak: wielkość - długość, średnica gwintu czy moc.
Sterylizatory UV likwidują w 100% drobnoustroje znajdujące się w wodzie. Można tu wymienić: krętki z rodzaju Leptospira, które mogą wywoływać żółtaczkę bakteryjną, przecinkowiec cholery wywołujący cholerę, pałeczki z rodzaju Shigella odpowiedzialne za czerwonkę bakteryjną czy pałeczki Salmonella. Dalej mamy ostatni bardzo popularne bakterie z grupy E-coli. Obecność nawet niewielkiej ilości bakterii coli w wodzie niemal natychmiastowo wyklucza ją, jako źródło wody pitnej. Do grupy bakterii coli można zaliczyć: Citrobacter, Klebsiella, Proteus, Enterobacter, Escherichia. Escherichia E. coli. W niektórych przypadkach bakterie e-coli mogą wywoływać biegunki, chorobę układu moczowego, a nawet zapalenie opon mózgowych.
http://filtrydowody.gorzow.pl/
http://filtrydowody.gorzow.pl/