Odwrócona osmoza jest procesem służącym do wydzielenia z wody substancji rozpuszczonej o małej masie cząsteczkowej. Podstawą całej koncepcji jest zjawisko osmozy, które polega na dyfuzji rozpuszczalnika czyli wody przez błonę półprzepuszczalna, tzn. przepuszczalną dla rozpuszczalnika ale nieprzepuszczalną dla substancji rozpuszczonych. Siłą napędową w odwróconej osmozie jest różnica ciśnień.
Technologia odwróconej osmozy powstała z uważnego przyglądania się przyrodzie. Wszystkie rośliny filtrują wodę na zasadzie osmozy. Rysunek poniżej.
W procesie tym stosuje się tzw. moduły membranowe, zawierające odpowiednią ilość membran zapewniających dużą powierzchnie rozdziału. Jeśli zależy nam na zwiększeniu wydajności całej instalacji można zastosować równoległe połączenie modułów.
Ważne jest aby woda przed procesem odwróconej osmozy woda była wstępnie oczyszczona, aby na membranach nie osadzały się trudno rozpuszczalne sole. Zaleca się aby instalacja odwróconej osmozy była eksploatowana ciągle. Jeżeli jest uruchamiana okresowo, w czasie spoczynku powinna być załączana przynajmniej raz w ciągu doby na 30 minut. Inaczej membrany będą wymagały dezynfekcji. Należy też pamiętać o urządzeniach do czyszczenia membran.
Zastosowanie odwróconej osmozy:
· Odsalanie wód morskich
· Demineralizacja wody zasilającej kotły parowe
· Oczyszczanie wody potrzebnej w niektórych gałęzi przemysłu np. farmaceutycznym, energetyce jądrowej.
· Uzdatnianie wody do picia
Odwróconą osmozę stosuje się w filtrach do wody pitnej instalowanych przeważnie w kuchennych szafkach pod zlewem. Są to urządzenia przeznaczone do uzdatniania i mineralizacji wody pitnej.
Filtr do wody pitnej działający na zasadzie odwróconej osmozy z mineralizatorem wytwarza 120 litrów na dobę krystalicznie czystej wody pitnej. Woda zawiera cenne pierwiastki jak: wapń, potas, magnez, krzem, itp. Nie jest wodą jałową. Nie wymaga również gotowania. W czajnikach czy ekspresach do kawy nie odkłada się popularny "kamień". Filtr posiada wymienne wkłady co 6 msc. i wkład mineralizujący wymienny raz w roku. Membranę osmotyczną wymieniamy co 4 lata. Przyłącze 3/8", 1/2", 3/4". Urządzenie posiada 8 litrowy zbiornik hydroforowy.
Zaopatrzone w wielostopniową filtrację pozwalają uzyskać wodę pozbawioną takich zanieczyszczeń jak: trójące i rakotwórcze związki chemiczne, metale ciężkie, bakterie i wirusy. Uzdatniona woda magazynowana jest w ciśnieniowym zbiorniku ( 5l, 10l lub 40l. ). Montując filtr na zasadzie odwróconej osmozy pozbędziemy się raz na zawsze uciążliwego kamienia z czajnika, a przede wszystkim zadbamy o czystą i zdrową wodę dla rodziny.
Tagi:
filtry do wody, filtry wodne, filtrowanie, filtrowanie wody, filtry wody, filtry wody pitnej, filtr wody, filtr wodny, filtr do wody, filtry przemysłowe, filtry osmoza, filtry odwrócona osmoza, filtry osmotyczne, filtr osmozy, czysta woda, woda czysta, filtry wstępnego oczyszczania, filtry węglowe, zmiękczanie wody, zmiękczacz wody, zmiękczacze, zmiękczacze wody, odżelaziacz, odżelaziacze, odżelazianie, odżelazianie wody, odżelaziacze wody, odwrócona osmoza, systemy uzdatniania wody, twarda woda, twardość wody, odmanganianie wody, demineralizacja wody, dejonizacja, uzdatnianie wody, uzdatniania wody, uzdatniacze wody, oczyszczanie wody, uzdatnianie wody pitnej, dezynfekcja wody, lampy uv, dystrybutory wody, dystrybutory do wody, ekologia, reverse osmosis, Umkehrosmose, softener, water softener, water filters, Enthärtungsanlage, wasserfilter
6 komentarzy:
Super napisane. Jestem pod wielkim wrażeniem.
Filtry do wody są bardzo ważnym elementem całego układu wodno-kanalizacyjnego. Należy je stosować i przede wszystkim czyścić również regularnie. Ja dodatkowo mam u siebie zamontowany odżelaziacz wody https://www.dostudni.pl/jak-samemu-zrobic-odzelaziacz,b64.html który wykonałem sam.
Faktycznie czasami takie filtry są w stanie nam uzdatnić odpowiednio wodę i muszę przyznać, że ja również ich używam. Ogólnie jestem zdania, że jeśli mamy ogród to warto pomyśleć o dobrym nadawaniu roślin. Dobrej jakości sprzęt do tych czynności możemy kupić w https://www.podlane.pl/ i ja jestem zdania, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.
Ładnie to wygląda.
Z pewnością takie filtry do wody na pewno będą fajnym rozwiązaniem. Ja jestem jeszcze zdania, że warto jest zainteresować się zbieraniem wody deszczowej. Jak czytałem na stronie https://fajnyogrod.pl/porady/jaka-pompe-do-deszczowni-kupic-_wp20/ to również warto jest wtedy mieć odpowiednią pompę do deszczowni.
Oczywiście samo już korzystanie z takich usług jest czymś ważnym i ja także jestem zdania, ze dobrze wiedzieć do którego hydraulika najlepiej się zwrócić. Ja najczęściej jak coś to wzywam fachowca z https://fachowenaprawy.pl/ i wiem, że całość będzie zrobiona idealnie.
Prześlij komentarz