Zmiękczacze do wody usuwają, na zasadzie wymiany jonowej, kationy powodujące powstawanie kamienia w instalacjach wodnych, c.o. i kotłowych.
Wymiana jonowa to zjawisko zamiany ruchliwych jonów na inne jony tego samego znaku zachodzący na jonicie. Jonit zaś to substancja służąca do przeprowadzania selektywnego procesu wymiany jonowej. Wymiana ta zachodzi w kolumnach i filtrach jonitowych. Przepuszczenie przez warstwę jonitu ciekłego roztworu powoduje albo dodanie określonego jonu albo pozbycie się z niego określonego jonu.
Jonity wykorzystuje się w procesie uzdatniania wody (warunkiem jest atest PZH dla stosowanego jonitu). Stosowane są do takich metod jak zmiękczanie wody i demineralizacja wody.
Twarda woda jest częstym problem zarówno dla użytkowników indywidualnych jak i dla przemysłu. Twardość wody oznacza się stopniem rozpuszczenia soli wapnia i magnezu. Tak powstaje kamień, którego negatywnymi efektami są: duże straty energii w urządzeniach grzewczych, rosnące zużycie środków piorących, efekt suchej i ściągniętej skóry po kąpieli. Wykorzystywane są tutaj zmiękczacze czyli specjalne filtry, inne do użytku domowego – kompaktowe (zdjęcie poniżej) i inne użytkowane w przemyśle.
W zależności od stopnia i rodzaju twardości wody wymagana jest wymiana jonowa:
· W cyklu wodorowym na kationitach słabo kwaśnych – usuwanie twardości węglanowej
· W cyklu sodowym lub wodorowym na kationitach silnie kwaśnych – usuwanie twardości węglanowej i niewęglanowej
· W cyklu wodorowym i cyklu sodowym – usuwanie twardości węglanowej i niewęglanowej
· W cyklu wodorowym (kationit słabo kwaśny – dekarbonizacja + kationit silnie kwaśny - usuwanie twardości węglanowej i niewęglanowej)
· Dekarbonizacja i dekationizacja na kationicie silnie kwaśnym pracującym w cyklu sodowym i anionicie silnie zasadowym pracującym w cyklu chlorkowym.
Wiele substancji zawartych w wodzie wpływa niekorzystnie na zdrowie człowieka, działanie urządzeń domowych oraz stan instalacji. Rozpuszczone w wodzie sole wapnia i magnezu przyczyniają się do powstawania twardości wody. Wytrącane węglany tych soli osadzają się w postaci kamienia.
Rozpuszczone w wodzie jony wapnia i magnezu wychwytywane są w kolumnie wymiennika jonitowego zmiękczacza w czasie przepływu wody przez złoże. Regeneracja złoża nasyconym roztworem soli kuchennej przywraca żywicy jonowymiennej pierwotne właściwości zmiękczania wody.
Zastosowanie: domki jednorodzinne, przemysłowe zmywarki do naczyń, kostkarki do lodu, ekspresy do kawy w kawiarniach-restauracjach-barach, piece konwekcyjne.
Tagi:
filtry do wody, filtry wodne, filtrowanie, filtrowanie wody, filtry wody, filtry wody pitnej, filtr wody, filtr wodny, filtr do wody, filtry przemysłowe, filtry osmoza, filtry odwrócona osmoza, filtry osmotyczne, filtr osmozy, czysta woda, woda czysta, filtry wstępnego oczyszczania, filtry węglowe, zmiękczanie wody, zmiękczacz wody, zmiękczacze, zmiękczacze wody, odżelaziacz, odżelaziacze, odżelazianie, odżelazianie wody, odżelaziacze wody, odwrócona osmoza, systemy uzdatniania wody, twarda woda, twardość wody, odmanganianie wody, demineralizacja wody, dejonizacja, uzdatnianie wody, uzdatniania wody, uzdatniacze wody, oczyszczanie wody, uzdatnianie wody pitnej, dezynfekcja wody, lampy uv, dystrybutory wody, dystrybutory do wody, ekologia, reverse osmosis, Umkehrosmose, softener, water softener, water filters, Enthärtungsanlage, wasserfilter
3 komentarze:
Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.
Oczywiście tego rodzaju urządzenia często można spotkać w naszych domach. Myślę, że również fajnym rozwiązaniem jest użycie pompy do podnoszenia ciśnienia wody https://www.dostudni.pl/pompy-do-podnoszenia-cisnienia,c119.html gdyż to jest świetne rozwiązanie kiedy woda leci za słabo.
Polska woda wodociągowa charakteryzuje się bardzo wysoką twardością, jeśli chcielibyście się pozbyć tego problemu zainwestujcie w urządzenie do zmiękczania. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://oxyshop.pl/bluewater-cleone-balance-filtr-do-wody/.
Prześlij komentarz