Amex Water Filter

flagcounter.com

free counters

Filtry Do Wody - Ogłoszenia

niedziela, 27 lutego 2022

DLACZEGO WODA W STUDNI JEST ŻÓŁTA



Żółta woda ze studni może zawierać żelazo, mangan, azotyny czy azotany. Może także zawierać,  podczas dobierania stacji uzdatniania wody, bardzo często pomijany w badaniach indeks nadmanganianowy ( utlenialność ) inaczej związki organiczne ( naturalną, barwną materię organiczną). Symbol ChZT Mn. 

I na tym w tym artykule się skupimy. Akweny wodne jak stawy, sadzawki, jeziora zawierają materiał organiczny. W tychże  akwenach znajduje się materia organiczna zazwyczaj pochodzenia biologicznego. Rozpad, rozkład materiału roślinnego ( liście, łodygi krzewów i drzew, humus, glony, tkanki roślinne itp. ) zwierzęcego ( odchody żab, ptaków, owadów, takanki zwierzęce, itp. ) powoduje powstawanie produktów ubocznych, takich jak kwas humusowy i fulwowy, garbniki i lignina. Substancje organiczne to substancje zawierające głównie związki węgla, wodoru i potencjalnie innych pierwiastków.



Składniki odżywcze w substancjach organicznych mogą nadawać wodzie żółty, czarny kolor i ostry siarkawy  nieprzyjemny zapach oraz mogą działać jako nośniki metali śladowych i innych pierwiastków, łącząc się z nimi chemicznie lub indukując ich sorpcję przez zawieszony osad.

Rozpuszczona Materia Organiczna (RMO)

RMO występuje ogólnie we wszelkich ekosystemach słodkowodnych. Szacuje się, że rozpuszczone materie organiczne stanowią od 60% do 90% wszelkich zawiesin organicznych w wodach słodkich. W wodach słodkich liczba RMO, jej zawartość i biodostępność, są zależne od chwili jej pochodzenia, rodzaju używania zlewni, rzeźby obszaru, obecności drobnoustrojów, różnorodności roślinności, parametrów hydrologicznych a także przemian fotochemicznych.  Materia organiczna w wodach powierzchniowych wytwarzana okazuje się być poprzez organizmy przez wydalanie chociażby odchodów, wypłukiwanie z obumarłych glonów, humusów, makrofitów i uwalniane z osadów dennych.



Materię organiczną komponują mieszaniny dostające się do wody z ekosystemów lądowych, zazwyczaj w następstwie spływu powierzchniowego. Są to związki organiczne wymywane z ziemi, związki pochodzenia zwierzęcego, roślinnego a, także skażenia antropogeniczne. Opady atmosferyczne także stanowią okresowe źródło RMO. Stężenie RMO w wodach opadowych jest nader zmienne w czasie i uzależnione od ich kontaktu z roślinnością. Woda deszczowa w kontakcie z liśćmi, spłukuje z ich warstwy pokaźne ilości materii organicznej. 

Wody opadowe ściekające po pniu drzew ulegają wzbogaceniu w RMO (chociażby ok.18 mg dm-3). Związki organiczne stanowią powszechny czynnik wód słodkich. Rozpuszczona materia organiczna (RMO) w otoczeniu lądowym jest syntetyzowana także we wnętrzu ekosystemu jak również poza nim. RMO jest mieszaniną tysięcy rozmaitych organicznych substancji i związków chemicznych zawierających, prócz węgla, dodatkowo m. in. tlen, wodór, azot, fosfor i siarkę. Na przemiany RMO w naturze składają się rozpuszczone barwne substancje organiczne wywołujące ostry gnilny posmak wody i żółtą bądź czarną barwę z mętnym osadem. To wszystko razem wzięte jest nie do odfiltrowania tradycyjnymi filtrami sznurkowymi czy tradycyjnymi odżelaziaczami.

Największym problemem jest wybudowanie sobie domu przy stawie bądź niewielkim jeziorze w samym środku lasu czy w szczerym polu. Materia organiczna będzie niszczyła armaturę i spowoduje, że będziemy się kąpać np. w cuchnącej czarnej siarkowej wodzie. Badanie wody poniżej pokazuje nieprzekraczalną normę indeksu nadmanganianowego ( 4,6 przy norime 5 ). A to i tak powodowało u naszych klientów olbrzymie kłopoty od 2 lat mimo zainstalowanych 20 calowych wkładów wstępnych z węglem aktywnym i odżelaziacza kompaktowego. Dolegliwości skończyły się z chwilą wymiany złoża w istniejącym urządzeniu na multifnkcyjne złoże BIO na związki organiczne. Zanim państwo wybudują dom w pięknym miejscu w otoczeniu jeziora czy stawu to proponujemy zrobić badanie wody z jeszcze jednym parametrem jakim jest indeks nadmanganianowy czyli utlenialność.


niedziela, 30 stycznia 2022

Modernizacja stacji uzdatniania wody




Modernizacja stacji uzdatniania wody polega na wymontowaniu elementów przestarzałych i już nie funkcjonujących. Są to głowice sterujące manualne lub cyfrowe trwale uszkodzone, rury, kształtki, złoża filtracyjne, małe 10 calowe filtry wstępne z wkładami sznurkowymi. Montujemy w trakcie modernizacji nowe cyfrowe głowice sterujące Logix Pentair (USA ) z funkcją diagnostyki, 20 calowe filtry wstępne z polipropylenu i bloki węglowe. Instalujemy dodatkowe bypassy i płuczemy zbiorniki z solanką w których zrobił się na dnie 10 cm czop. Zasypujemy butle filtracyjne nowymi podsypkami kwarcowymi, złożami jonowymiennymi lub odżelaziającymi.

Stacje uzdatniania wody, które napotykamy do modernizacji często nie były serwisowane. Rekordzistka nie przechodziła przeglądu technicznego ponad 15 lat. Nie zmiękczała wody i była zaszlamiona żelazem.

Urządzenia te wymagają cyklicznego serwisowania przez autoryzowanych konserwatorów. Wyspecjalizowani technicy posiadają specjalistyczną wiedzę, części zamienne do których klient nie ma dostępu, idą z duchem czasu oraz wdrażają nowe rozwiązania na bieżąco.

Takie podejście sprawia, że jesteśmy rozchwytywani. Urządzenia przez nas serwisowane mają się bardzo dobrze a zadowoleni klienci chętnie polecają nasze usługi dalej.




Tagi:
Modernizacja, modernizacja stacji uzdatniania wody projekt, projekt modernizacji stacji uzdatniania wody, regeneracja stacji uzdatniania wody, naprawa stacji uzdatniania wody, serwis stacji uzdatniania wody, serwis stacji uzdatniania wody viessmann, serwis stacji uzdatniania wody szczecin, serwis zmiękczaczy wody