Żółta woda ze studni może zawierać żelazo, mangan, azotyny czy azotany. Może także zawierać, podczas dobierania stacji uzdatniania wody, bardzo często pomijany w badaniach indeks nadmanganianowy ( utlenialność ) inaczej związki organiczne ( naturalną, barwną materię organiczną). Symbol ChZT Mn.
I na tym w tym artykule się skupimy. Akweny wodne jak stawy, sadzawki, jeziora zawierają materiał organiczny. W tychże akwenach znajduje się materia organiczna zazwyczaj pochodzenia biologicznego. Rozpad, rozkład materiału roślinnego ( liście, łodygi krzewów i drzew, humus, glony, tkanki roślinne itp. ) zwierzęcego ( odchody żab, ptaków, owadów, takanki zwierzęce, itp. ) powoduje powstawanie produktów ubocznych, takich jak kwas humusowy i fulwowy, garbniki i lignina. Substancje organiczne to substancje zawierające głównie związki węgla, wodoru i potencjalnie innych pierwiastków.
Składniki odżywcze w substancjach organicznych mogą nadawać wodzie żółty, czarny kolor i ostry siarkawy nieprzyjemny zapach oraz mogą działać jako nośniki metali śladowych i innych pierwiastków, łącząc się z nimi chemicznie lub indukując ich sorpcję przez zawieszony osad.
Rozpuszczona Materia Organiczna (RMO)
RMO występuje ogólnie we wszelkich ekosystemach słodkowodnych. Szacuje się, że rozpuszczone materie organiczne stanowią od 60% do 90% wszelkich zawiesin organicznych w wodach słodkich. W wodach słodkich liczba RMO, jej zawartość i biodostępność, są zależne od chwili jej pochodzenia, rodzaju używania zlewni, rzeźby obszaru, obecności drobnoustrojów, różnorodności roślinności, parametrów hydrologicznych a także przemian fotochemicznych. Materia organiczna w wodach powierzchniowych wytwarzana okazuje się być poprzez organizmy przez wydalanie chociażby odchodów, wypłukiwanie z obumarłych glonów, humusów, makrofitów i uwalniane z osadów dennych.
Materię organiczną komponują mieszaniny dostające się do wody z ekosystemów lądowych, zazwyczaj w następstwie spływu powierzchniowego. Są to związki organiczne wymywane z ziemi, związki pochodzenia zwierzęcego, roślinnego a, także skażenia antropogeniczne. Opady atmosferyczne także stanowią okresowe źródło RMO. Stężenie RMO w wodach opadowych jest nader zmienne w czasie i uzależnione od ich kontaktu z roślinnością. Woda deszczowa w kontakcie z liśćmi, spłukuje z ich warstwy pokaźne ilości materii organicznej.
Wody opadowe ściekające po pniu drzew ulegają wzbogaceniu w RMO (chociażby ok.18 mg dm-3). Związki organiczne stanowią powszechny czynnik wód słodkich. Rozpuszczona materia organiczna (RMO) w otoczeniu lądowym jest syntetyzowana także we wnętrzu ekosystemu jak również poza nim. RMO jest mieszaniną tysięcy rozmaitych organicznych substancji i związków chemicznych zawierających, prócz węgla, dodatkowo m. in. tlen, wodór, azot, fosfor i siarkę. Na przemiany RMO w naturze składają się rozpuszczone barwne substancje organiczne wywołujące ostry gnilny posmak wody i żółtą bądź czarną barwę z mętnym osadem. To wszystko razem wzięte jest nie do odfiltrowania tradycyjnymi filtrami sznurkowymi czy tradycyjnymi odżelaziaczami.
Największym problemem jest wybudowanie sobie domu przy stawie bądź niewielkim jeziorze w samym środku lasu czy w szczerym polu. Materia organiczna będzie niszczyła armaturę i spowoduje, że będziemy się kąpać np. w cuchnącej czarnej siarkowej wodzie. Badanie wody poniżej pokazuje nieprzekraczalną normę indeksu nadmanganianowego ( 4,6 przy norime 5 ). A to i tak powodowało u naszych klientów olbrzymie kłopoty od 2 lat mimo zainstalowanych 20 calowych wkładów wstępnych z węglem aktywnym i odżelaziacza kompaktowego. Dolegliwości skończyły się z chwilą wymiany złoża w istniejącym urządzeniu na multifnkcyjne złoże BIO na związki organiczne. Zanim państwo wybudują dom w pięknym miejscu w otoczeniu jeziora czy stawu to proponujemy zrobić badanie wody z jeszcze jednym parametrem jakim jest indeks nadmanganianowy czyli utlenialność.